V tomto WebQuestu se naučíme, jak být ekologičtější, jaký dopad můžeme mít na planetu nakupováním věcí. Berme v úvahu, že udržitelnost je snižování škod na životním prostředí. Na druhé straně je to zmírňování škod, které již byly způsobeny. Udržitelnost je koncept života se zdroji, které planeta poskytuje, aniž bychom planetě ublížili nyní nebo v budoucnu. Jaký je váš úkol?
Vy a váš tým uspořádáte ve vaší klubovně nebo kdekoli pop-up obchod. Paradoxně budete prodávat věci, ale budete to dělat jinak! Budete prodávat věci, které vám již neslouží a které by potěšily někoho jiného. Chcete-li zjistit všechny důvody, proč to budete dělat, projdeme si následujícími kroky, abyste zjistili, co znamená nulový odpad, proč jsme impulzivní při nákupu nových věcí, které ve skutečnosti nepotřebujeme.
Představte si, že se z vaší klubovny stane obchod. Co budete prodávat nebo směňovat? Zaměříte se na věci, které vlastníte, ale už je nepotřebujete, nebo na oblečení, ze kterého jste vyrostli atd. Nebo naopak budete kreativní a upcyklujete věci, které chcete prodat v obchodě?
Je jen na vás, zda tuto činnost považujete za směnu zboží nebo zda vyměňujete věci za peníze. Pak zvažte, jak tyto peníze použijete? Možná je ve vašem místě sdružení, které vám může s touto činností pomoci.
Buďte kreativní! Hnutí s potravinovými bankami, nábytkovými bankami a second handy jsou skvělé, protože dávají věcem další šanci sloužit a pomáhat lidem, kteří nejsou v dobré finanční situaci. Lidé si nemohou dovolit kupovat nové věci, zároveň svému obchodu pomůžete s ekologickým myšlením.
Jste připraveni? Pojďme do toho společně!
Konzumerismus: Konzumerismus je podle definice v učebnici lidská touha vlastnit a získávat výrobky a zboží nad rámec základních potřeb člověka. Základní potřeby obvykle odkazují na dostatek jídla, oblečení a přístřeší. Další méně často diskutovaná definice konzumu zahrnuje kupující, kteří znají svá práva při hledání ochrany před nespravedlivým zacházením nebo zneužíváním obchodníky. Mnoho odkazů na konzumerismus však odkazuje na lidi kupující zboží. Svět směřuje k 5,6 miliardám spotřebitelům.
Kdyby všichni žili jako západní spotřebitelé, potřebovali bychom 5 planet, které by nás podporovaly. A počet spotřebitelů každou vteřinu roste. Spotřebitelská třída poroste z 3,5 miliardy v roce 2017 na 5,6 miliardy do roku 2030. „Spotřebitelem“se rozumí osoba, která je schopna nakupovat zboží a služby nad rámec základních potřeb. Konkrétně někdo, kdo má na živobytí více než 10 USD za den - označuje se také jako střední třída.
Přečtěte si více o tomto problému v odkazech níže a podívejte se na videa:Impulzivní nakupování: Impulzivní a nutkavé nakupování jsou výrazy, které jsou často navzájem zaměňovány, ale představují chování, které se velmi liší svou frekvencí, příčinou, výsledkem a závažností. Impulzivní se stává běžnějším chováním. Téměř každý z času na čas uskuteční nákup na popud (bez dalšího uvažování).
Impulzní nákup je definován jako náhlé a silné nutkání spotřebitele okamžitě nakupovat. Nastává, když touha po produktu nebo značce převáží vůli člověka odolat. Výzkum impulzivního nákupu se zaměřuje na charakteristiky jednotlivců, díky nimž je více či méně pravděpodobné, že se impulzivního nákupu zúčastní. Patří mezi ně stavy nálady, osobnostní charakteristiky a situační faktory, jako je blízkost a vyčerpání zdrojů potřebných pro sebeovládání.
Podívejte se na tato videa a proměňte své vlastní zvyky, nezapomeňte si dělat poznámky, ale než se začnete dívat, udělejte si kvíz:
Přečtěte si několik zajímavých článků o odpadu a získejte inspiraci od ostatních:
Naštěstí existují iniciativy, které lidem pomáhají. Tyto iniciativy také pomáhají snižovat množství odpadu. Věci, které neslouží druhým, mohou sloužit někomu jinému. Než tedy něco vyhodíte, přemýšlejte o tom, zda tato věc může mít ještě využití.
Inspirujte se v článcích o nábytkové bance:
Existuje také velmi oblíbená potravinová banka, je to nezisková organizace, která shromažďuje darovaná jídla a distribuuje je lidem v nouzi. Máte nějakou podobnou ve svém městě / vesnici?
Přečtěte si více v článcích níže:
Dobrá práce! Pojďme pokračovat v tomto webquestu! V dalším kroku se dozvíte o 4 R. V tomto druhém kroku se zaměříme na recyklaci.
Nové desetiletí je před námi a mnozí z nás mají stejný cíl: být ekologičtější. Žít udržitelnější životní styl může být velmi obohacující – ale také trochu skličující. Naštěstí existují čtyři snadno sledovatelné odrazové můstky, které můžeme aplikovat na každodenní život: omezování, znovu použítí, recyklování a znovu použítí s novým významem. Omezování: ať už snižujete svůj odpad, spotřebu vody nebo své nákupní návyky, malé úsilí má pro životní prostředí velký význam.
Recyklace je proces přeměny odpadu na nové materiály nebo předměty. V některých případech je produkce odpadu nevyhnutelná. Je však důležité si uvědomit odpad, který produkujete, a jak recyklovat co nejvíce tohoto odpadu.
Samozřejmě je důležité produkovat co nejméně odpadu, ale pokud produkujete odpad, určete, kolik z něj lze skutečně recyklovat, vyčistěte ho a vhoďte do recyklačního koše. Přečtěte si o recyklaci: