Krok 1: Jak být v kuchyni šetrnější k životnímu prostředí
Uhlíková stopa označuje počet skleníkových plynů vyprodukovaných na podporu lidské činnosti. Tyto plyny mohou být vyráběny přímo nebo nepřímo a často odkazují zpět na věci jako životní prostředí a znečištění.
Co je však tak špatného na pojmu „uhlíková stopa“? Majitelé domů, odpověď na tuto otázku by byla, že vede ke globálnímu oteplování. A vy nechcete být součástí!
Pokyny, kde začít v kuchyni zkoumáním environmentálních vychytávek, budou dobrým výchozím bodem pro váš výzkum následující odkazy:
Přemýšlejte o své poslední cestě do obchodu s potravinami: Kolik plastových tašek jste použili? Nakupovali jste sezónní produkty? Ačkoli mnozí z nás pravděpodobně doplňují své kuchyně alespoň jednou za dva týdny, v procesu nakupování je spousta odpadu, od použitého plastu až po výrobky, které si vybereme. Naštěstí existuje spousta způsobů, jak být ekologičtější při nakupování. Jistě, je to jen výlet, který pravděpodobně podniknete několikrát za měsíc, ale celoživotní rozhodování o nákupech šetrných k životnímu prostředí může mít velký vliv na vaši ekologickou stopu.
Jak se vám vede? Jste připraveni na další krok? Existuje mnoho způsobů, jak být v kuchyni udržitelnější, jedním z nejlepších vychytávek je pěstování vlastního jídla, bylin apod. V dalším kroku se o tom dozvíte:
Krok 2: Proč bych si měl(a) pěstovat vlastní bylinky, jídlo a kompostovat?
Více než 51 procent odpadu, který jde na skládky (včetně zbytků potravin, papíru, ořezů ze dřeva), je kompostovatelný. Celosvětově každý rok vyhodíme zhruba 1,3 miliardy tun potravin, což je částka v hodnotě téměř 1 bilionu dolarů. Vyahazováním jídla do koše bohužel nejen plýtváme cennými zdroji, ale také neúmyslně přispíváme ke změně klimatu.
Environmentální náklady na plýtvání potravinami jsou docela ohromující. Každý rok se uvolní miliardy tun oxidu uhličitého prostřednictvím výroby, sklizně, přepravy a balení (nakonec) zbytečných potravin. Jakmile se jídlo dostane na skládky, zbytky se začnou rozkládat a uvolňovat metanový plyn do atmosféry. Plynný metan má potenciál oteplování zhruba 21krát větší než oxid uhličitý, což znamená, že má na globální klima ještě větší dopad než CO2.
To je místo, kde přichází kompostování. Kompostováním našich potravin a jiných organických zbytků, spíše než jejich likvidací, můžeme ve skutečnosti pomoci životnímu prostředí, místo aby mu ublížilo.
Přečtěte si níže uvedené články:
I když nemáte prostor pro pěstování vlastního jídla na zahradě, možná budete mít nějaké místo na kuchyňském okně:
Ty a tvůj tým si vedete skvěle! Dostáváte tolik informací. Nezapomeňte si dělat poznámky!
Krok 3: Čištění kuchyně a mytí nádobí
Většina z nás používá tolik výmluv, aby se dostala k úklidu svých domovů. Lidé, kteří se zavázali k životnímu prostředí šetrnému k životnímu prostředí, mají další výmluvu - nechceme planetě ublížit vyčištěním našeho domu.
Zpočátku to zní jako směšná výmluva. Dává to však velký smysl. Smutnou pravdou je, že mnoho čisticích prostředků poškozuje životní prostředí. Mají spoustu toxinů, které pronikají do země, ničí hmyz a tráví rostliny.
Na tuto výmluvu se však už nemůžete spoléhat. Existuje spousta způsobů, jak vyčistit váš domov ekologickým způsobem.
Udělejte svůj dům čistý a bezpečný pomocí těchto jednoduchých vycyhtávek:
Perfektní! Mít čas přemýšlet o tom, co byste mohli udělat lépe; nyní ve své kuchyni děláte lepší rozhodnutí. Cesta k udržitelnému životu není tak obtížná, jak se zdá. Každý malý krok se počítá. Možná některé z těchto vychytávek jste nepovažovali za tak důležité jako dříve. Chcete vědět víc? Pokračujme!
Krok 4: Tato vychytávka funguje, inspirujte se a vytvořte si vlastní!
Známe spokojenost čisté a dobře organizované kuchyně. Často se však přehlíží, kolik odpadu se v této části domu stane. Více než jen plýtvání potravinami, zbytečné balení papírových ručníků, odpad z vody a drsné chemikálie jsou zdánlivě malé faktory, které mohou přispět k tomu, že z vaší kuchyně bude nejméně udržitelná zóna vašeho domova.
Se zvyšujícím se povědomím o otázkách životního prostředí je čas se probudit (pokud jste to ještě neudělali) a vědomě se snažit proměnit kuchyň v udržitelnější prostor. Vědět, kde začít, se může zdát jako skličující úkol. A ekologické alternativy se často zdají drahé a / nebo nepraktické. Ale můžete to změnit!
V následujících článcích najdete spoustu tipů a vychytávek, které pro vás mohou být velmi inspirativní a doufejme, že si vytvoříte svou vlastní vychytávku!
Velmi inspirující, že? Pokračujme v dalším kroku! Je čas, abyste si vymysleli své vlastní vychytávky.
Krok 5: Vytvořte pracovní list a kartičky Flash
Nyní se svými lektory změníte pozici a stanete se jedním z nich, abyste prostřednictvím pracovního listu a karet šířili to, co jste se naučili v tomto webquestu. V předchozích krocích jste se dozvěděli spoustu informací v souvislosti s následujícími tématy: nákup potravin, vaření, skladování potravin, kompostování, úklid kuchyně, mytí nádobí.
Připravte si pracovní listy s řešeními pro sebehodnocení ekologického chování ve vlastní kuchyni. Na základě odpovědí zjistíte, jaké jsou vaše zvyky v kuchyni a zda jsou ekologické. Na konci týdne zhodnoťte své výstupy.
Existuje mnoho způsobů, jak vytvořit pracovní list, mohou být digitálně vytištěny, vytvořeny, online, online interaktivní.
Nevíte, jak vytvořit list? Přečtěte si odkazy níže:
Kartičky: Vytvořte kartičky s ekologickými vychytávkami do kuchyně. Když je vytvoříte ve své skupině, každý týmový kolega si vylosuje několik karet s vychytávkami. Později si každý z vás vybere jednu kartu a příští týden se pokusí tuto vychytávku aplikovat.
Snažte se být ekologičtí i v této části. Sbírejte kartony ze svých krabic na cereálie a vytvářejte tvary karet nebo jen recyklujte papír, který již vlastníte, pokud je to možné. Buďte kreativní - použijte symboly environmentálních vychytávek, které jste se naučili v tomto webquestu, a přidejte k nim text. Můžete použít techniku koláže nebo je jednoduše nakreslit.
Co jsou kartičky Flash? Kartičky jsou malé poznámky, které se používají k testování a vylepšování paměti pomocí nacvičeného načítání informací. Kartičky jsou obvykle oboustranné, s výzvou na jedné straně a informacemi o výzvě na druhé straně. To může zahrnovat názvy, slovník, koncepty nebo postupy.
Používání kartiček může být velmi efektivní autotestovací přístup. I samotný způsob výroby kartiček je způsob, jak „pracovat“ s informacemi, což vás vyzve k přemýšlení o tom, které informace mají mít na jedné straně a související popis na druhé straně. Místo toho, abyste se snažili zapamatovat jednotlivá fakta, jména nebo termíny do paměti, budete mít fyzický balíček karet s informacemi. Kartičky jsou vhodné k opakování a pomohou vám zjistit, jaké informace si snadno zapamatujete a co vyžaduje další úsilí. Z pohledu správy času vám kartičky umožňují využít krátkého času, který je k dispozici po celý den nebo týden, kromě plánovaných studijních sezení.
Jak je vyrobíte? Podívejte se na tyto tipy: